Spennende regattadebut for landslaget

Etter en lang pause skal landslagsseilerne endelig ut og måle krefter med verdenseliten igjen. Det skjer i Portugal fra 18. til 22. februar.
Morten Jensen
13.2.2025
STARTENE: Å få til gode starter er målet til Christoffer Sørlie i Portugal Grand Prix, men får han til dem, håper han at reultatet blir en plass på pallen.
FOTO: Morten Jensen

Etter at OL var over, noen har hatt hvilepause og nye seilere er kommet inn på landslaget, går nå endelig startskuddet for seilsesongen 2025. Den starter med regattaen 7th Portugal Grand Prix Round 2 som starter 18. februar.

Navnet, Round 2, indikerer at det har vært en Round 1, og den foregikk før jul i desember der Christoffer Sørlie deltok som enslig norsk seiler. Der endte han på en glitrende 6. plass i ILCA 7-klassen, etter lenge å ha vært med i konkurransen om en plass på pallen.

– Målet denne gangen er helt klar å forsøke å kjempe om en pallplass, skjønt hovedfokuset vårt i denne regattaen, er ikke resultater, men å få testet det vi har trent på i de siste månedene, sier Christoffer Sørlie.

Han stiller til start sammen med Theodor Middelthon og Jens Ørjavik Kaastad, og det er spesielt startene de har trent mye på i det siste.

– Skal vi få testet det skikkelig i et stort felt, kan det jo hende at vi går på noen tjuvstarter, og da vil resultatet sammenlagt lett kunne ryke. Men denne regattaen er ikke så viktig, det er først når vi kommer til verdenscupregattaen i Palma på Mallorca i begynnelsen av april, at resultatene virkelig teller.

Med over 90 deltakere ser de norske seilerne på regattaen som en god test på hvor de står og på en god mulighet til å få regattatrening i store felt.

Round 1 og 2 i Portugal teller sammenlagt, og med 6. plass fra første runde som utgangspunkt, er nok uansett lysten på en god sammenlagtplassering til stede hos Christoffer. Med seg som trenere til Portugal har de norske seilerne  Steven Le Fevre og Rodie Van Mackelenbergh.

Regattadebut

Regattaen i Portugal representerer også en spennende debut for brødreduoen Mathias og Markus Berthet i 49er. Etter at Jeppe Nilsen måtte kaste inn håndkleet på grunn av sykdom, har Mathias nå etablert et nytt lag sammen med broren sin, Markus,. De begynte treningen sin i høst. I Portugal debuterer de i regatta sammen.

For Pia Dahl Andersen og Nora Edland representerer også Portugal-regattaen en slags debut, etter at de har hatt et langvarig regattaopphold etter at det ble klart at Helene Næss og Marie Rønningen kapret OL-plassen. De to Tønsberg-seilerne har nå lagt opp, og Pia og Nora går nå all in for å følge i deres OL-kjølvann frem mot 2028.