Tuva Oppedal og Mina Mobekk er i rute

IQFOiL-seilerne Tuva Oppedal og Mina Mobekk fortsetter der de slapp i 2024 – i toppsjiktet i internasjonale regattaer.
Morten Jensen
4.3.2025
GOD FORM: Tuva Oppedal viste at hun er i rute etter å ha blitt nummer tre i en regatta i Spania.
FOTO: Sailing Energy

I helgen deltok de i den internasjonale regattaen «XX Andalusian Olympic Week» i Spania, og derifra kunne de reise hjem igjen med en 3. plass til Tuva og en 4. plass til Mina. Tuva avsluttet sågar med å vinne den siste slalomseilasen, mens Mina måtte avstå fra de tre siste seilasene..

– Mina måtte reise tilbake til Norge søndag på grunn av studier, så hun fikk ikke fullført regattaen. Det var en del av planen på forhånd, sier sportssjef Eirik Verås Larsen.

Før hjemreisen hadde Mina imidlertid seilt så godt at til tross for tre DNC-er, klarte hun 4. plassen sammenlagt. Foran seg hadde de norske seilerne en spansk og en nederlandsk seiler. 19 seilere fra åtte nasjoner deltok i alt.

Regattaen i Spania var årets første test for det norske iQFOiL-laget.

– Det er godt å se at de er med og kjemper i toppen, selv om mange gode seilere ikke deltok. IQGames i Cadiz, som starter om en uke, blir årets første virkelig test for brett-jentene, sier Eirik.

Den tredje seileren på det norske iQFOiL-laget, Maya Gysler, kunne ikke delta på grunn av obligatoriske skoleprøver som hun måtte ha.